Čo tak skvelý koncert? Hrana live.

Autor: Ivan Derka | 1.8.2017 o 16:09 | Karma článku: 10,15 | Prečítané:  4609x

Partia top muzikantov. Odkaz a tvorba Mareka Brezovského. Nádherný letný večer v Banskej Štiavnici. Oplatilo sa? Áno.  

Je to osud mnohých veľkých umelcov a géniov, že ich dielo je docenené až po smrti. Marek Brezovský, slovenský skladateľ, klavirista a spevák patrí bezpochyby k jedným z najväčších talentov, aké sa u nás kedy narodili. Tvoril, žil, zakladal kapely a kým v dvadsiatom roku svojho života dobrovoľne opustil tento svet, zanechal tu studnicu geniálnych myšlienok, nápadov, skladieb a hudobných kompozícii.

A bolo to rozhodnutie niekoľkých ľudí z jeho najbližšieho okolia, že odkaz a dielo, ktoré po ňom zostali treba ukázať ľudom. Marekov otec po jeho smrti odovzdal dielo do rúk bývalého Marekovho spolužiaka a priateľa, Oskara Rózsu. A tak sa začal písať príbeh Hrany...

Keď nad Banskou Štiavnicou zapadlo slnko a mesto sa ponorilo do letného večera, vystúpila na pódium partia špičkových slovenských hudobníkov a vtiahla nás do pestrofarebného sveta plného vitality, vášne, túžby, nešťastia a sklamania. Atmosféra samotného koncertu bola úžasná. Nasvietenie pódia, výpovedná hodnota a sila Brezovského skladieb a inštrumentálna excelentnosť hudobníkov sa spojili v jeden úžasný koncert.

Brezovského skladby sa vyznačujú nadčasovosťou, hĺbkou a prepracovanou kompozíciou.

S úžasom sme mohli sledovať prechody z dynamických gitarových a rockových pasáži v jemné, zasnívané klavírne party. Oheň striedal dážď. Samotný koncert bol potiahnutý do hutnejších vôd, a keď prevládali tvrdšie pasáže, bolo to naozaj cítiť. Mojej metalovo ladenej hemisfére to avšak určite neprekážalo.

Oskar Rózsa, Adam Mičinec, Marek Minárik, Martin Valihora a Vladislav Šarišský. Táto partia predviedla hudobné vystúpenie, na aké sa nezabúda. Odzneli najväčšie pecky: Keď kvety stromov opadnú, Holičova výpoveď, Všetko je inak, Nechcem byť ako ostatný, a ďalšie. Zimomriavky mi nabiehali pri harmonike v skladbe 68 a skladba Lano Estakádo ma doslova prevalcovala. Neskutočne emotívne silný bol Anjel v podaní Šarišského a jeho bravúrnej hry na klavír.

Koncert trval dve hodiny, na záver musela odznieť skladba Niekde zvoní hrana. Publikum na Amfiteátri v Banskej Štiavnici tri krát povstalo ku standing ovation a dva krát vrátilo pánov späť na pódium. Rozprával som sa ľudmi, čo už boli na viacerých koncertoch Hrany, a vyjadrili sa, že tento bol TOP.

Hrana si silným odkazom, prvotriednym prevedením a kvalitnou hudbou získava stále viac fanúšikov. Na Slovensku máme kvalitnú hudbu, a je dobré sa s ňou zoznamovať.

Určite odporúčam pozrieť si film o Brezovskom a jeho tvorbe

https://www.csfd.cz/film/338462-hrana/prehled/

A samozrejme zájsť na koncert Hrany.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Evita sa zbavila stratového vydavateľstva. Spôsobom, aký využil aj Bašternák

Podnikateľka a spisovateľka Eva Urbaníková zrušila svoje vydavateľstvo. Urobila to spôsobom, ktorý ministerstvo označuje za špekulatívne.

DOMOV

Dobré ráno: Slovensko sa pustilo do Uberu, konečne

Slovenské ministerstvo objavilo Uber.

ŠPORT

Za to, čo spravil stopér Chelsea, by sfúkli aj prípravkára

Barcelončan Lionel Messi dal gól proti Chelsea na deviaty pokus.


Už ste čítali?