Skrytá oáza? Magická Králická Tiesňava

Autor: Ivan Derka | 22.8.2017 o 15:30 | Karma článku: 6,38 | Prečítané:  2052x

Komu nepadne fajn vypadnúť na chvíľu z ruchu a uponáhľaného života v mestách? A obzlášť cez leto, keď sa betónová džungľa premení na jeden obrovský gril? Máme oázu na skok od Banskej Bystrice - Králickú Tiesňavu.

V Banskej Bystrici sme sa vydali smerom na Tajov a prešli sme popri Fakulte humanitných vied Univerzity Mateja Bela. Tu ma zaliala nostalgia ( päť rokov spomienok a nespomienok, zážitkov a vecí, ktoré by človek radšej nezažil spolu s večnou existencialistickou otázkou: čo tu vlastne robím? )

Dostali sme sa do malebnej podhorskej obce Králiky a zaparkovali sme  pri penzióne. Potom sme prešli celú dedinku naspäť na pešo, hľadajúc turistický chodník.  S navigáciou nám pomohol jeden miestny ujo. Vysvetlil nám, že sa potrebujeme dostať ku „krížu“ a z tadiaľ potom doprava. Jeho komunikačný rádius bol cca 300 metrov. Rozumej, že evidentne býval sám, a bol veľmi potešený, že sa môže rozprávať s ľuďmi. Takže nám neustále opakoval to isté a kričal po nás približne do vzdialenosti uvedenej vyššie, aby sme náhodou nezablúdili.

Zastavili sme sa v miestnych potravinách, že si kúpime niečo pod zub. Vošli sme dnu. V šere miestnosti  sa skrývala teta predavačka a dvaja štamgasti, ktorý si tam o deviatej ráno púšťali poldeci s pivom a točili cigarety. V „obchode“ nebolo ničoho, čo by sa dalo rovno prehryznúť. V regáloch sa povaľovala múka, cukor, dáke špagety a olej. Hneď vedľa bolo kvantum fliaš s rumom a vodkou nižších cenových kategórii. Teta predavačka to zakončila s úsmevom na perách: „Viete, mi nie sme tradičné potraviny“.

Prišli sme až k zmieňovanému krížu. Na ľavo sa z kopca tiahne ulica k obecnému úradu. Nižšie je možné sa tak isto dostať na chodník ku Králickej Tiesňave. My sme zvolili „hornú cestu“. Prešli sme popri časom ohlodanej Prage, potom okolo niekoľkých ďalších domov a cez kamenný mostík ponad potôčik. Tu sme sa vydali z lúky smerom do lesa po našej ľavej strane. Čoskoro sme objavili značky, a vedeli sme, že už sme dobre.

Králická tiesňava je prírodná pamiatka, a niet sa čo čudovať. Krásny les, vápencové bralá až do výšky 20 metrov a 7 metrový vodopád ako časť Farebného potoka, ktorý preteká oblasťou. Z upätí je možné kochať sa krásnymi výhľadmi do údolia alebo sa dá po chodníku zísť až dole k vodopádu. Je tu pestrý výskyt rastlín. Potôčik je prijemne chladivý a človek tu nájde oázu pokoja.

Králická tiesňava má rozlohu približne 21 hektárov, po turistickom chodníčku je možné ju prejsť pomerne rýchlo, aj s návštevou údolia s vodopádom. Na takýchto miestach sa avšak nie je kam ponáhľať. Veľmi pekné výhľady sú aj z obce Králiky. Určite sa sem oplatí prísť. Dupľom, ak ste na strednom Slovensku. Je to na skok, a strávite pekný deň v prírode.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA TOMA NICHOLSONA

Čo nám prinesie nahrávka Gorily

Nové dôkazy budú dôležité, aj keď sa nedostanú pred súd.

DOMOV

Zastupoval šéfa polície, teraz nesmie vidieť jej tajomstvá

Policajný prezident obmedzil Málikovi prístup k utajovaným materiálom.

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nezaplatili, konatelia agentúry sú vo väzbe

Na ubytovni zostali bez peňazí aj cudzinci.


Už ste čítali?