Skrytá oáza? Magická Králická Tiesňava

Autor: Ivan Derka | 22.8.2017 o 15:30 | Karma článku: 6,38 | Prečítané:  2148x

Komu nepadne fajn vypadnúť na chvíľu z ruchu a uponáhľaného života v mestách? A obzlášť cez leto, keď sa betónová džungľa premení na jeden obrovský gril? Máme oázu na skok od Banskej Bystrice - Králickú Tiesňavu.

V Banskej Bystrici sme sa vydali smerom na Tajov a prešli sme popri Fakulte humanitných vied Univerzity Mateja Bela. Tu ma zaliala nostalgia ( päť rokov spomienok a nespomienok, zážitkov a vecí, ktoré by človek radšej nezažil spolu s večnou existencialistickou otázkou: čo tu vlastne robím? )

Dostali sme sa do malebnej podhorskej obce Králiky a zaparkovali sme  pri penzióne. Potom sme prešli celú dedinku naspäť na pešo, hľadajúc turistický chodník.  S navigáciou nám pomohol jeden miestny ujo. Vysvetlil nám, že sa potrebujeme dostať ku „krížu“ a z tadiaľ potom doprava. Jeho komunikačný rádius bol cca 300 metrov. Rozumej, že evidentne býval sám, a bol veľmi potešený, že sa môže rozprávať s ľuďmi. Takže nám neustále opakoval to isté a kričal po nás približne do vzdialenosti uvedenej vyššie, aby sme náhodou nezablúdili.

Zastavili sme sa v miestnych potravinách, že si kúpime niečo pod zub. Vošli sme dnu. V šere miestnosti  sa skrývala teta predavačka a dvaja štamgasti, ktorý si tam o deviatej ráno púšťali poldeci s pivom a točili cigarety. V „obchode“ nebolo ničoho, čo by sa dalo rovno prehryznúť. V regáloch sa povaľovala múka, cukor, dáke špagety a olej. Hneď vedľa bolo kvantum fliaš s rumom a vodkou nižších cenových kategórii. Teta predavačka to zakončila s úsmevom na perách: „Viete, mi nie sme tradičné potraviny“.

Prišli sme až k zmieňovanému krížu. Na ľavo sa z kopca tiahne ulica k obecnému úradu. Nižšie je možné sa tak isto dostať na chodník ku Králickej Tiesňave. My sme zvolili „hornú cestu“. Prešli sme popri časom ohlodanej Prage, potom okolo niekoľkých ďalších domov a cez kamenný mostík ponad potôčik. Tu sme sa vydali z lúky smerom do lesa po našej ľavej strane. Čoskoro sme objavili značky, a vedeli sme, že už sme dobre.

Králická tiesňava je prírodná pamiatka, a niet sa čo čudovať. Krásny les, vápencové bralá až do výšky 20 metrov a 7 metrový vodopád ako časť Farebného potoka, ktorý preteká oblasťou. Z upätí je možné kochať sa krásnymi výhľadmi do údolia alebo sa dá po chodníku zísť až dole k vodopádu. Je tu pestrý výskyt rastlín. Potôčik je prijemne chladivý a človek tu nájde oázu pokoja.

Králická tiesňava má rozlohu približne 21 hektárov, po turistickom chodníčku je možné ju prejsť pomerne rýchlo, aj s návštevou údolia s vodopádom. Na takýchto miestach sa avšak nie je kam ponáhľať. Veľmi pekné výhľady sú aj z obce Králiky. Určite sa sem oplatí prísť. Dupľom, ak ste na strednom Slovensku. Je to na skok, a strávite pekný deň v prírode.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

Autorská strana Jakuba Fila

Je to akoby sme si v garáži pustili motor a ešte aj pridávame plyn

O klíme si kladieme falošné otázky.


Už ste čítali?