Fink to s novým albumom rozbalil naživo

Autor: Ivan Derka | 28.11.2017 o 18:23 | Karma článku: 1,05 | Prečítané:  208x

Koncert Britského speváka, hudobníka a skladateľa v Bratislavskom MMC. Inač povedané - číra radosť z hudby!

Prvý krát som s tvorbou britského speváka, skladateľa a gitaristu stretol na letnom festivale BS City Beats v Banskej Štiavnici v roku 2014. Vtedajšie vystúpenie sa nám v tom najpozitívnejšom slova zmysle vrylo do pamäti.

Keď som sa dozvedel, že Fink v rámci turné k svojmu novému albumu Resurgam (2017) zavíta aj do Bratislavského Majestic Music Clubu, neváhal som. Pred tým hral Fink hudbu postavenú hlavne na jeho vokálnom prejave, štýlovo smerujúcu k folku a indie. Bolo to hlavne o ňom, jeho gitare, a kapela mu robila skôr doprovod.

Časy sa avšak zmenili. Resurgam ako album značne opúšťa známe vody a vrhá sa vpred úplne iným hudobným štýlom. Fink sa nebál experimentovať a objavil nové rozmery svojej tvorby. Akustická dominancia predošlých albumov ustupuje do úzadia. Elektronika,  výraznejšia basová linka a bicie, downtempo, trip-hop a blues, to sú základne ingredencie novej tvorby. Čo sme avšak teraz mohli očakávať od live vystúpenia?

Ako na albume, tak aj na koncerte. Samotná kapela dostala omnoho väčší priestor. Už to nebolo o robení „křoví“. Skupina sa fantasticky dopĺňala a jednotlivý členovia predviedli svoje muzikantské cítenie. Vytvorili mozaiku, ktorá do seba zapadala do posledného kúska. Kapela si to úprimne užívala a chytľavá emócia sa s ľahkosťou prenášala na publikum.

Na živo sme mohli počuť skvelé skladby z posledného albumu, ktoré dostali úplne nový rozmer. Samozrejme nechýbal ani výber starších vecí, tento krát avšak v živšom, komplexnejšom aranžmáne, obohatený o nové prvky. Zimomriavky na dobrom koncerte musia byť! A boli. Nad všetkým sa samozrejme niesol Finkov vyšperkovaný vokálny prejav.

Zaujímavosťou boli dvoje bicie nástroje. Každý z bubeníkov občas chytil do rúk gitaru a nie vždy hrali súčasne. Avšak to, ako sa vzájomne dopĺňali a vedeli z oboch perkusií súčasne vytrieskať nový potenciál bolo chvályhodné. Každá zostava bicích bola rôzne nazvučená. Prvé zneli ako klasické bicie. Druhé mali skôr kovový, chladný a industriálny nádych.

Keď sme pri zvuku -  bol na top úrovni.  Človek nepotreboval nasledovnú návštevu ušného lekára a pritom bolo počuť všetko. Nástroje boli pekne separované, jednotlivé nuansy čitateľné a čistota zvuku ako z nahrávky. Štandardne, zvuk musím v MMC znovu iba pochváliť. Svoje predviedol aj osvetľovač, ktorý bol súčasťou kapely. Silný hudobný zážitok bol umocnený vizuálom, ktorý nás viac a viac vťahoval do diania na pódiu.

Fakt pôsobivé bolo Finkove sólové klavírne vystúpenie a spev pri skladbe Word to Wise. Samozrejme, dvojitá whisky položená na klavíry nemohla chýbať.

Koncert nebol o megalománii, technických  orgiách či inštrumentálnom alebo vokálnom besnení. Oni nejdú na dno svojich možností, užívajú si to. A kto vie prečo, je to sympatické. Je v tom úprimnosť, voľnosť, možnosť, hra a priestor. Aj keď sme miestami nedýchali, Fink a jeho partia nám ukázali, že sa dá zhlboka nadýchnuť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA TOMA NICHOLSONA

Čo nám prinesie nahrávka Gorily

Nové dôkazy budú dôležité, aj keď sa nedostanú pred súd.

DOMOV

Zastupoval šéfa polície, teraz nesmie vidieť jej tajomstvá

Policajný prezident obmedzil Málikovi prístup k utajovaným materiálom.

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nezaplatili, konatelia agentúry sú vo väzbe

Na ubytovni zostali bez peňazí aj cudzinci.


Už ste čítali?