Fink to s novým albumom rozbalil naživo

Autor: Ivan Derka | 28.11.2017 o 18:23 | Karma článku: 1,05 | Prečítané:  214x

Koncert Britského speváka, hudobníka a skladateľa v Bratislavskom MMC. Inač povedané - číra radosť z hudby!

Prvý krát som s tvorbou britského speváka, skladateľa a gitaristu stretol na letnom festivale BS City Beats v Banskej Štiavnici v roku 2014. Vtedajšie vystúpenie sa nám v tom najpozitívnejšom slova zmysle vrylo do pamäti.

Keď som sa dozvedel, že Fink v rámci turné k svojmu novému albumu Resurgam (2017) zavíta aj do Bratislavského Majestic Music Clubu, neváhal som. Pred tým hral Fink hudbu postavenú hlavne na jeho vokálnom prejave, štýlovo smerujúcu k folku a indie. Bolo to hlavne o ňom, jeho gitare, a kapela mu robila skôr doprovod.

Časy sa avšak zmenili. Resurgam ako album značne opúšťa známe vody a vrhá sa vpred úplne iným hudobným štýlom. Fink sa nebál experimentovať a objavil nové rozmery svojej tvorby. Akustická dominancia predošlých albumov ustupuje do úzadia. Elektronika,  výraznejšia basová linka a bicie, downtempo, trip-hop a blues, to sú základne ingredencie novej tvorby. Čo sme avšak teraz mohli očakávať od live vystúpenia?

Ako na albume, tak aj na koncerte. Samotná kapela dostala omnoho väčší priestor. Už to nebolo o robení „křoví“. Skupina sa fantasticky dopĺňala a jednotlivý členovia predviedli svoje muzikantské cítenie. Vytvorili mozaiku, ktorá do seba zapadala do posledného kúska. Kapela si to úprimne užívala a chytľavá emócia sa s ľahkosťou prenášala na publikum.

Na živo sme mohli počuť skvelé skladby z posledného albumu, ktoré dostali úplne nový rozmer. Samozrejme nechýbal ani výber starších vecí, tento krát avšak v živšom, komplexnejšom aranžmáne, obohatený o nové prvky. Zimomriavky na dobrom koncerte musia byť! A boli. Nad všetkým sa samozrejme niesol Finkov vyšperkovaný vokálny prejav.

Zaujímavosťou boli dvoje bicie nástroje. Každý z bubeníkov občas chytil do rúk gitaru a nie vždy hrali súčasne. Avšak to, ako sa vzájomne dopĺňali a vedeli z oboch perkusií súčasne vytrieskať nový potenciál bolo chvályhodné. Každá zostava bicích bola rôzne nazvučená. Prvé zneli ako klasické bicie. Druhé mali skôr kovový, chladný a industriálny nádych.

Keď sme pri zvuku -  bol na top úrovni.  Človek nepotreboval nasledovnú návštevu ušného lekára a pritom bolo počuť všetko. Nástroje boli pekne separované, jednotlivé nuansy čitateľné a čistota zvuku ako z nahrávky. Štandardne, zvuk musím v MMC znovu iba pochváliť. Svoje predviedol aj osvetľovač, ktorý bol súčasťou kapely. Silný hudobný zážitok bol umocnený vizuálom, ktorý nás viac a viac vťahoval do diania na pódiu.

Fakt pôsobivé bolo Finkove sólové klavírne vystúpenie a spev pri skladbe Word to Wise. Samozrejme, dvojitá whisky položená na klavíry nemohla chýbať.

Koncert nebol o megalománii, technických  orgiách či inštrumentálnom alebo vokálnom besnení. Oni nejdú na dno svojich možností, užívajú si to. A kto vie prečo, je to sympatické. Je v tom úprimnosť, voľnosť, možnosť, hra a priestor. Aj keď sme miestami nedýchali, Fink a jeho partia nám ukázali, že sa dá zhlboka nadýchnuť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?